طرح تحقیق و تفحص از خرید سبد کالا در مجلس

کمال علیپور خنکداری، نماینده مجلس ایران، از ارائه طرح تحقیق و تفحص از خرید سبد کالا به هیات رئیسه مجلس خبر داد. طرحی که دولت اخیرا برای گروه‌هایی از شهروندان کم‌درآمد در نظر گرفته است. کمال علیپور خنکداری، نماینده مردم قائمشهر در مجلس ایران در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم درباره این طرح تحقیق و تفحص گفته که در این سبد کالا از برنج ایرانی استفاده نشده است.

احتمال استیضاح وزیر وجود دارد

آقای علیپور گفته که وزیر صنعت، معدن و تجارت “حتما باید در این زمینه توضیحات کاملی ارائه کند، چرا که هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای نیست که به چه علت از برنج ایرانی در سبد کالا استفاده نشده است.”

این نماینده مجلس گفته است که معاونان وزارت صنعت قول داده بودند که موضوع پخش برنج خارجی در سبد کالا را حل کنند که این طور نشد. وزارت صنعت، معدن و تجارت مجری توزیه سبد رایگان کالا میان شهروندان واجد شرایط است.
آقای علیپور خنکداری گفته است که “علاوه بر پیگیری موضوع استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت، طرح تحقیق و تفحص از خرید سبد کالا نیز آماده شده که امروز تقدیم هیئت رئیسه مجلس می‌کنیم.”

پس از ارائه طرح تحقیق و تفحص و اعلام وصول آن از سوی هیات رئیسه مجلس، این طرح در صحن علنی به رای گذاشته می شود و در صورت رای مثبت مجلس به آن، رسیدگی به موضوع در دستور کار کمیسیون مرتبط قرار خواهد گرفت.

آقای علیپور یک روز پیش از این هشدار داده بود که استفاده از برنج غیر ایرانی، می‌تواند منجر به استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت در مجلس شود. نمایده معترض گفته است که اگر دولت قرار است تحت عنوان سبد کالا اقلام مورد نیاز مردم را تامین کند، باید تحت هر شرایطی از تولیدات داخلی حمایت کند. دولت ایران از اوایل هفته جاری با ارائه بسته ای از کالاهای مصرفی، کمک به بخش‌هایی از شهروندان را آغاز کرده است.

پیش از این توزیع کمک‌های نقدی در دولت محمود احمدی‌نژاد، انتقادهای شدیدی را متوجه او کرده بود.

بسته اهدایی دولت ایران به همه خانواده های ایرانی تعلق نمی گیرد با این همه خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی، کارکنان و بازنشستگان سازمان‌های دولتی و طلاب، خبرنگاران، دانشجویان متاهل از جمله واجدا شرایط برای دریافت این بسته هستند.

یکی از ابهامات مطرح شده در مورد ارائه این سبد کالایی، نحوه تأمین اعتبار لازم برای تهیه کالاها توسط دولت بوده است.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در این مورد گفت: “بند ۳ ردیف های متفرقه بودجه ۹۲ که مربوط به اعتبارات یارانه ها است بعد از پرداخت یارانه نان و نهاده های کشاورزی به یارانه کالاهای اساسی و هزینه کنترل تنظیم بازار اختصاص یافته است.”

به گفته آقای نوبخت، هزینه توزیع سبد کالایی از این ردیف تأمین شده است.

  • انتقاد از نحوه توزیع سبد‌ کالا در مجلس
مهدی کوچک زاده، از نمایندگان اصولگرا در صحن مجلس گفت “من از مسئولان خواهش می‌کنم جواب مردم را بدهید که این چه نحوه توزیع است. کسانی‌که دستشان به دهانشان می‌رسد برخوردار از سبد کالا می‌شوند، اما کارگران و روستائیان و کشاورزان از آن محروم می‌شوند، این نحوه توزیع شایسته دولتی که مدعی تدبیر است نیست.”

محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس ایران هم گفته است که تعدادی از نمایندگان درباره نحوه توزیع این بسته به او تذکراتی داده اند و وعده داده تا به زودی با اعضای دولت در این زمینه جلسه ای برگزار شود. این بسته شامل ۱۰ کیلوگرم برنج، ۴ کیلوگرم مرغ، ۲ بطری روغن مایع، ۲ بسته پنیر بسته‌بندی شده، ۱ شانه تخم مرغ یا ۲۴ عدد بسته‌بندی شده برای هر خانوار است.

Leave a Reply