نارضایتی شهروندان از چگونگی توزیع کمک کالایی دولت

رسانه‌های مختلف ایران از نارضایتی شهروندان از چگونگی توزیع کمک کالایی دولت خبر می‌دهند.

به گفته عده‌ای، عادلانه نیست که این سبد کالایی به کارگران و مستمری‌بگیران با درآمد ماهانه بیشتر از ۵۰۰ هزار تومان تعلق نمی‌گیرد.

برخی نیز از اختلال سیستم اینترنتی و تلفنی توزیع، که مشخص می‌کند آیا سبد به خانواده‌ای داده می‌شود یا نه، انتقاد می‌کنند.

شلوغی مراکز توزیع و صف‌های طولانی در سرما هم صدای گروهی را در آورده است. خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، در گزارشی می‌نویسد: “بر اساس گزارش‌های میدانی و نظرات درج شده روی اخبار مربوط به نحوه اختصاص سبد کالایی، این طور به نظر می‌رسد که ارائه این سبد بازتاب مناسب و مطلوبی در سطح جامعه نداشته‌است.”

خبرگزاری فارس از تجمع اعتراضی مقابل ساختمان معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت خبر می‌دهد.

انتقادها به حدی است که یک نماینده مجلس مدعی شده: “شنیده‌های غیر رسمی حاکی از آن است که برخی از وزرا تا مرز استعفا هم پیش رفتند.” چند نماینده مجلس هم طرح تحقیق و تفحصی در این زمینه آماده کرده‌اند.

دولت ایران در آذر امسال “برای حمایت از برخی اقشار جامعه” توزیع سبدی کالایی را تصویب کرد و توزیع آن از امروز آغاز شده است.

این کمک کالایی شامل ۱۰ کیلوگرم برنج، ۴ کیلوگرم مرغ، ۲ بطری روغن مایع، ۲ بسته پنیر بسته‌بندی شده، ۱ شانه تخم مرغ یا ۲۴ عدد بسته‌بندی شده است که به سرپرستان خانوار داده می‌شود. و البته همه خانواده‌های ایرانی نمی‌توانند از این کمک غیرنقدی بهره ببرند.

خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی، کارکنان و بازنشستگان سازمان‌های دولتی و طلاب، خبرنگاران، دانشجویان متاهل از جمله کسانی هستند که این کمک جنسی به آنها تعلق گرفته است.

اما تنها آن دسته از کارگران و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی می‌توانند این کمک جنسی را دریافت کنند که درآمد ماهانه‌ای کمتر از ۵۰۰ هزار تومان دارند. با توجه به حداقل دستمزد ۴۸۷ هزار تومانی در سال ٩٢، بخش چشمگیری از کارگران و مستمری‌بگیران بیش از ۵۰۰ هزار تومان درآمد دارند و کمک جنسی دولت به آنها تعلق نمی‌گیرد.

منبع: بی‌ بی‌ سی‌

Leave a Reply