کشف شیوه سریعی برای تولید سلول های بنیادی

دانشمندان نشان دادند که با خیساندن سلول های خون در اسید می توان سلول های بنیادی را به سرعت تولید کرد.

بدن انسان از سلول هایی ساخته شده که هرکدام نقش مشخص و ثابتی دارند – مثل سلول های عصبی، سلول های کبد، عضلات و غیره. با این حال چیزی که سلول های بنیادی را متفاوت و برای محققان جذاب می کند این است که مثل لوحی سفید است. یعنی قابلیت تبدیل به همه انواع بافت های بدن را دارند و همین حالا هم برای مرمت آسیب چشم، قلب و مغز مورد آزمایش هستند.

به عبارت دیگر این سلول های بنیادی آینده ای را نوید می دهند که اگر عضوی از بدن آسیب دید، قابل جایگزین کردن باشد. درست مثل وقتی که یک قطعه کهنه ماشین تعویض می شود. این سلول ها البته از جنین قابل استخراج است اما این عمل بسیار جنجال آفرین است چون جنین از بین می رود.

قبلا تحقیقات دیگری نشان داده بود که امکان “برنامه ریزی ژنتیکی” سلول های پوست برای تبدیل آنها به سلول بنیادی وجود دارد، تحقیقاتی که به آن جایزه نوبل تعلق گرفت.

مطالعه تازه توسط محققان در مرکز بیولوژی رشد رایکن و دانشکده پزشکی هاروارد انجام شد و نشان داد که قرار دادن سلول های خون در اسید می تواند باعث دگرگونی آنها شود. دکتر هاروکو اوبوکاتا از مرکز رایکن در ژاپن گفت که او از این دگرگونی “کاملا شگفت زده” شده است. او گفت: “امکاناتی که این یافته می تواند در اختیار ما بگذارد هیجان انگیز است، نه فقط در زمینه پزشکی ترمیمی، بلکه همچنین درمان سرطان.”

این پیشرفت البته با کمک سلول های خونی موش ها به دست آمد اما تحقیقات برای رسیدن به نتیجه مشابه با کمک خون انسان در جریان است.

کریس میسون استاد پزشکی ترمیمی در دانشگاه کالج لندن گفت که اگر این تحول در انسان هم عملی باشد می تواند بگوید که “عصر ارائه درمان های شخصی بالاخره از راه رسیده است.” او گفت که به نظر او این یافته شگفت انگیز است و معادلات جاری را به هم می ریزد. به گفته کریس میسون هرچند نتیجه فوق العاده تر از آن به نظر می رسد که واقعیت داشته باشد، اما با توجه به اینکه خیلی از متخصصان نتایج را بررسی و چک کرده اند از درستی آن مطمئن است.

یک مشکل تولید سلول بنیادی با کمک شیوه های قبلی مثلا از پوست این است که زمان زیادی می برد. مثلا برای بیماری دژنراسیون ماکولار که باعث نابینایی در سن بالا می شود ده ماه طول می کشد تا نمونه پوست بیمار به سلول بنیادی تبدیل و به چشم تزریق شود. به علاوه هزینه اش بسیار هنگفت است.

پروفسور میسون می گوید که با شیوه تازه این زمان چندین هفته کمتر می شود و هزینه آن کمتر خواهد بود. البته کارشناسان هشدار می دهند که نه فقط این یافته باید در مورد سلول های انسانی تکرار شود بلکه همچنین باید ایمنی آنها قطعی شود که می تواند فرآیند طولانی باشد.

Leave a Reply