نانوموتورهای گیاهی‌ با کاربرد پزشکی‌

محققان علوم زیستی موفق به استخراج ماده ای‌ از گیاه شده اند که میتواند کاربرد فراوانی در زمینه های گوناگون پزشکی داشته باشد. این نانو موتور هنگامی‌ که درون آب یا سرم خون قرار میگرد و در معرض میدان مغناطیسی باشد، شروع به چرخش می‌کند. به عنوان مثال از این نانو موتور می‌توان در رها سازی داروها یا ساخت حسگر‌های زیستی استفاده کرد.برای ساخت این موتور محققان از میکروارگانیسم‌های موجود در طبیعت الهام گرفتند. میکرو ارگانیسم‌هایی که ابعاد کوچکی داشته و ساختاری شبیه به مو دارند که با استفاده از آن می‌توانند حرکت کنند. اما کپی کردن این ساختار نیاز به ابزارهای پیچیده داشته و هزینه بسیار بالایی در پی دارد؛ بنابراین نمی‌توان با این روش این نانوموتورها را به تولید انبوه رساند. برای حل این مشکل ژوزف وانگ که مسئولیت هدایت این پروژهٔ تحقیقات را بر عهد دارد، و همکارانش، به سراغ یک گیاه رفتند.Nanorobots Design

براساس اعلام ستاد توسعه فناوری نانو این محققان میکروساختاری را از گیاه استخراج کردند که میلیون‌ها عدد از آن درون ساقه وجود دارد. محققان این ساختار را با استفاده از نیکل و تیتانیوم پوشش دادند. از آنجایی که این ساختار از گیاه استخراج شده و زیست تخریب‌پذیر است احتمال پس‌زده شدن آن توسط بدن بسیار ضعیف است.

زمانی که دانشمندان این ساختار فنر مانند را درون آب یا سرم خون انسان قرار دادند، به آن میدان مغناطیسی اعمال کردند که در اثر این کار این موتور شروع به چرخش کرد و درون سیال حرکت کرد. پژوهشگران از این رفتار به این نتیجه رسیدند که می‌توان از این موتور در حوزه‌های مختلفی نظیر پزشکی استفاده کرد.

نتایج این پژوهش در نشریه Nano Letters به چاپ رسیده است.

منبع : شفا آنلاین

Leave a Reply